Dodana: 1 luty 2007 09:01

Zmodyfikowana: 1 luty 2007 09:01

25 lat na wysokiej Stopce

W dniach 20-21 października Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze “Stopka” w Łomży  świętowało jubileusz 25-lecia istnienia.

                 

Program dwudniowych uroczystości:

DZIEŃ PIERWSZY - 21 października - rządzi jubileusz, czyli refleksja i rozrywka
Mistrzowie ceremonii; Dariusz Szada-Borzyszkowski i Bernarda Bielenia.
- 15.00 - Prezentacja potraw regionalnych, warsztatów rzemieślniczych (kurpiowskie bursztyniarstwo, wikliniarstwo, kowalstwo, garncarstwo).
Przygrywa Kapela Jankiela.
(II LO, pl, Kościuszki 3 w Łomży)
- 17.00 - NA WYSOKIEJ STOPCE,
- 19.00 - CZYLI BIGOS ARTYSTYCZNY
Zespół Wesoły Lwów udowodni, że jest naprawdę wesoły. Zaprezentuje folklor lwowski i zaśpiewa piosenkę powstałą na 25-lecie „Stopki"
Stopko, Stopeczko.
Dojdzie do rozstrzygnięcia telewizyjnego konkursu na fraszkę bądź limeryk o „Stopce". Uciechy dostarczy też wielki konkurs na najmniejszą i największą stopę (zwycięzcy otrzymają, najmodniejsze buty). Na zakończenie „bigosu" taniec z ogniem. Wspaniałe widowisko plenerowe (dziedziniec szkolny).
- 19.30 - DO... UPADŁEGO
Biesiada ze Stopką w restauracji hotelu ,,Gromada'' Grają, podśpiewują, śpiewają, rozbawiają, podtrzymują wesoły nastrój Wesoły Lwów i Kapela Jankiela.

DZIEŃ DRUGI - 21 października - rządzi Gloger
- 10.00 - Złożenie kwiatów pod pomnikiem Zygmunta Glogera w Łomży
(spotykamy się przy pomniku, ul. Polowa, róg Sadowej)
- 10.30 - UROCZYSTOŚCI GLOGEROWSKIE
I STOPKOWE OBCHODY JUBILEUSZOWE
(auta II LO, pl. Kościuszki 3)
- Komunikat Kapituły Nagrody i Medalu Zygmunta Glogera o rozstrzygnięciu XVII edycji konkursu
- Wręczenie Nagród i Medali Zygmunta Glogera
- Refleksje pokonkursowe i jubileuszowe - prof. dr hab. Janusz Tazbir
- Wręczenie medali Gloria Artis - Barbara Raczyńska, dyrektor Departamentu Sztuki i Promocji Twórczości
 Wręczenie Honorowych Odznak Województwa Podlaskiego – przedstawiciel Samorządu Województwa Podlaskiego
- Słowo ministerialne
- Słowo samorządowe
- Łomżyńskie słowo prezydenckie - Jerzy Brzeziński
- Słowo od laureatów
- Życzenia zewsząd (kraj, świat, kosmos)
- 12.30 – SESJA NAUKOWA
Wprowadzenie do dyskusji - prof. dr hab. Anna Wyka
- prof. dr hab. Andrzej Sadowski
- prof. dr hab. Wojciech Wrzesiński
- prof. dr hab. Kazimierz Trzęsicki
- Doroteusz Fionik
Dyskusja w oparciu o teksty opublikowane w książce pt. „POLSKA I JEJ SĄSIEDZI", wydartej specjalnie na sesję przez Oficynę Wydawniczą „Stopka".
Prezentacja książek Oficyny Wydawniczej „Stopka" połączona z promocją książki pt. „Polska i jej sąsiedzi".
- 14.00 - OTWARCIE WYSTAWY prac uczestników Międzynarodowego Pleneru Plastycznego „Stopki"
(Galeria Sztuki Współczesnej w Łomży, ul. Długa 13)

Laureaci tegorocznej, XVII edycji konkursu o Medal i Nagrodę im. Zygmunta Glogera:
Nagroda I stopnia: prof. dr hab. Tadeusz Białecki – za Encyklopedię Szczecina, Słownik nazw fizjograficznych Pomorza Zachodniego i inne publikacje ważne dla tradycji ziemi szczecińskiej i kultury polskiej.

Nagrody II stopnia: dr Stanisław Sroka – za stworzenie Muzeum im. Edmunda Bojanowskiego w Grabonogu (Wielkopolska) oraz działalność wydawniczą; Sławomir Konarzewski z Lubiejewa (Mazowieckie) – za opracowanie nowej, przylegającej do wyzwań współczesności, formuły działalności uniwersytetu ludowego.

Nagroda III stopnia: Doroteusz Fionik z Bielska Podlaskiego – za działalność animatorską i wydawniczą, ochronę zabytków oraz stworzenie Muzeum Małej Ojczyzny.

Wyróżnienia: prof. Henryk Bednarczyk z Radomia – za rewitalizację Sycyny, ojczystego gniazda Jana Kochanowskiego; dr Wiktor Kabac z Hajnówki – za rozwijanie kultury artystycznej i promowanie młodych artystów; dr Jacek Szczepański z Legionowa – za stworzenie muzeum historycznego; Krystyna Sobocińska z Łomży – za uczynienie z biblioteki placówki kulturotwórczej i oświatowej.

Nagrody honorowe: redakcja Miesięcznika Społeczno-Kulturalnego „Śląsk” w Katowicach – za systematyczne i obiektywne prezentowanie najważniejszych dokonań w sztuce i kulturze woj. śląskiego, woj. opolskiego, a także Zaolzia oraz za diagnozy społeczne ważne dla teraźniejszości i przyszłości tego obszaru; redakcja pisma polonijnego „Zarys” w Niemczech (Kolonia) – za zasługi w podtrzymywaniu i pielęgnacji języka polskiego w Niemczech.

Srebrne Medale Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” minister kultury i dziedzictwa narodowego przyznał Społecznemu Stowarzyszeniu Prasoznawczemu „Stopka” oraz: Stanisławowi Zagórskiemu, prof. dr hab. Bronisławowi Gołębiowskiemu i prof. dr hab. Bronisławowi Malinowskiemu.

Dyplomy Honorowe otrzymają: prof. dr hab. Teresa Wróblewska i dr Jan Łukasiuk

Odznakę Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej odbiorą: prof. Włodzimierz Pawluczuk, ks. dr Jerzy Sikora, Zygmunt Grochowski oraz Józef Przybylski.

Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze "STOPKA" w Łomży powstało jesienią 1981 r. Zrzesza ponad 200 członków głównie dziennikarzy, naukowców, działaczy kulturalnych i oświatowych. W samym Zarządzie Stowarzyszenia jest pięciu profesorów uniwersyteckich, z czego dwóch jest wiceprezesami zarządu. Zasięg działalności: Polska z szeroką współpracą, bądź jej gotowością, z zagranicą. Prezesem Stowarzyszenia jest wieloletni dziennikarz, reporter i założyciel Stowarzyszenia - Stanisław Zagórski. Kierunki pracy Stowarzyszenia: działalność wydawnicza. Specjalność: literatura dokumentalna. Stąd wielkie konkursy pamiętnikarskie, m.in. "Wschodnie losy Polaków", "Zachodnie losy Polaków", "Polskie przemiany. Trzecia niepodległość w moich oczach. Jak żyjesz, Polaku?", "Kto mnie wychowuje?". Od 1984 r. "STOPKA" prowadzi doroczny konkurs o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera urodzonego w Tyborach Kamiance w pobliżu Łomży, wielkiego etnografa i autora słynnej "Encyklopedii staropolskiej". Nagroda glogerowska jest przyznawana za szczególne zasługi w badaniu, ochronie i rozwoju kultury polskiej. Mogą ją otrzymywać Polacy mieszkający w kraju i za granicą. Nagradzani są także najbardziej cenieni animatorzy życia kulturalnego w regionach. Każdemu rozdaniu nagród towarzyszy sesja naukowa, w której uczestniczą uczeni i działacze kulturalni z całego kraju. "STOPKA" utworzyła mini Czytelnię Prasy Dawnej z 80 tytułami regionalnej prasy międzywojennej, utrwalonej na mikrofilmach. Równocześnie wspiera aspiracje prasowe gmin i powiatów. Stowarzyszenie funduje nagrody książkowe w konkursach dotyczących prasy regionalnej i poezji. "STOPKA" staje się znana także z działalności oświatowej. Jest organem założycielskim dla licznych szkół w całym kraju.

www.stopkapress.com.pl

***
Zobacz także

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook